"Życie w reklamówkach spakowane". Koniec dawnego świata [POSŁUCHAJ]
2022-03-17, 18:03 | aktualizacja 2022-03-18, 13:03
– Wykąpać się, przespać się, zjeść normalnie przy stole, wypić kawę, herbatę, porozmawiać. To jest ogromnie dużo w takiej sytuacji. Widziałam, jak odzyskują człowieczeństwo po tej tak długiej podróży, jak czują się znowu jak ludzie – mówi jednak z wolontariuszek. – Przyjechała z reklamówką, szczoteczką do zębów i jedną parą skarpetek – mówi o jednej z potrzebujących kobiet.
Na dworcu PKP w Krakowie ludzie śpią na podłodze, wszędzie leżą bagaże. W dużych miastach zaczyna brakować miejsc dla uchodźców. Niektórzy z nich trafiają do mniejszych miejscowości. Mieszkańcy położonych 12 kilometrów od Krakowa Bolechowic zaczęli aktywnie działać na rzecz pomocy uciekającym przed wojną. Część ludzi otworzyła swoje domy, inni jeżdżą z transportem na granicę. Z kolei grupa młodych mężczyzn szuka, remontuje i wyposaża pomieszczenia, aby przystosować je do przyjęcia uchodźców. – Trzy osoby zajmują się bazą mieszkań. Tym, ile miejsc w danym domu jest dostępnych, kiedy się zwalniają, kiedy możemy planować przyjęcie kolejnych grup – opowiadają.
Posłuchaj
Uchodźcy potrzebują nie tylko dachu nad głową, ale też często pomocy psychologicznej. Wiele osób, które uciekły przed wojną, dociera do Polski wśród kilkorga znajomych i boi się tutaj rozdzielić. Mimo tego, że nie mają prawie nic, starają się odwdzięczyć za doznaną pomoc, dzieląc się tym, co mają.
Runął świat, który znali
Bohaterowie reportażu nie mają wątpliwości, że to, co stało się 24 lutego, miało jeden cel: zastraszenie i złamanie ducha w narodzie. – Putin chciał zrobić taki najazd na Ukrainę, żeby żaden człowiek, żaden Ukrainiec, nie poczuł się bezpiecznie w żadnej części Ukrainy – mówi Ania. Wtóruje jej Misza, który działania agresora przewidywał od dłuższego czasu. – Zobaczyłem te wojska przy granicy, usłyszałem o ewakuacji w Donbasie i od razu zadzwoniłem powiedzieć, że to już sygnał, żeby uciekać. A cały świat mówił, że nic się nie stanie. Nie można tak myśleć – wspomina.
- "Solidarni z Ukrainą". FINA zaprasza na cykl wydarzeń kulturalnych
- Wrocławski Teatr Lalek wspiera dzieci Ukrainy. Niecodzienne spektakle dla najmłodszych
- Ukraińscy uchodźcy ruszyli do nauki języka polskiego. Bezpłatne zajęcia odbywają się w całym kraju
»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
***
Tytuł reportażu: Życie w reklamówkach spakowane
Autor reportażu: Martyna Kozak
Data emisji: 17.03.2022
Godzina emisji: 18.43